Matej Trstenjak je novi predsednik Društva pesnikov slovenske glasbe

Matej Trstenjak

Matej Trstenjak Foto: Boris Kovačič

Društvo pesnikov slovenske glasbe se je ustanovilo na pobudo Francija in Jožeta Smrekarja v petek, 13. septembra leta 1996. Že od vsega začetka je bil namen društva, da skrbi za promocijo kvalitetnih besedil v glasbi, za konstruktivno, poglobljeno razpravo o besedilih, ter seveda za druženje svojih članov.

6a291878538254c70c3f5aaaec70ccfa.jpeg

Ustanovni člani društva.

Letos je društvo obeležilo 25 let delovanja. Člani so se dobili na istem mestu, kjer se je vse skupaj začelo, v gostilni Repanšek v naselju Homec (občina Domžale).

33cb5d2e47ea0e65ec2cb9edd47877c6.jpeg

Letošnje uradno srečanje jim je prineslo novega predsednika, to je postal 31 letni Matej Trstenjak iz Banovcev. Po poklicu programer industrijskih procesov.

Zadnja leta je namreč dokazal, da je iz pravega pesniškega testa. Osvojil je številne nagrade, še posebej dobro se je zasidral s pisanjem besedil za narodno-zabavne ansamble. Pred njim je društvu predsednikoval Igor Pirkovič, ki se je zaradi preobremenjenosti funkciji odpovedal.

a4967019916ca2dd1af0869df72732df.jpeg

Kako Matej gleda na pisanje pesmi?

"Osnove moraš imeti, da lahko sploh pišeš. Do 2015 sem pisal samo za sebe, za svoj ansambel, potem pa sem začel pisati tudi za druge. Za nasvete pri pisanju sem prosil za pomoč tiste pisce besedil, ki so mi bili všeč.  V zadnjih štirih letih sem napisal preko 100 besedil, polovico od tega so že uglasbili. Upam, da bodo tudi drugi, ki še mogoče pridejo za nami,  še zgrabili za pero in pisali besedila, da bo slovenska glasba jadrala naprej in živela naprej."

Novi predsednik Društva pesnikov slovenske glasbe nam je zaupal tudi svojo vizijo društva za prihodnja 4 leta:

"Ena izmed prvih poglavitnih delovnih akcij bo ta, da ljudem bolj podrobno predstavim Društvo pesnikov slovenske glasbe in člane, ki so se 25 let trudili za dobrobit tekstopiscev in slovenske glasbe na splošno. Vsi vemo, da je pred desetletji komunikacija med ljudmi potekala precej drugače, kot se to odvija v današnjem času. Zato želim to, kar je do sedaj bilo shranjeno le v ljudeh samih, prenesti tudi v digitalni svet, da bodo tudi mlajše generacije izvedele kaj počne naše društvo. S tem bi vzpostavili tudi komunikacijski lijak med tekstopisci društva in izvajalci, saj mlajša generacija ne pozna naših članov, pa čeprav so ti skupaj napisali na tisoče odličnih besedil. Če predstavim to na konkretnem primeru - malo ljudi ve kdo so na primer mag. Ivan Sivec, Anton Gričnik, Vili Bertok, Matej Kocjančič, Igor Pirkovič... Drži, da so člani našega društva, drži, da so bili predsedniki društva, drži pa tudi to, da so avtorji besedil skladb, ki jih ljudje vsakodnevno poslušamo in prepevamo: Ansambel Franca Miheliča - Kjer lastovke gnezdijo (I. Sivec), Ansambel Toneta Rusa - Čas bi zavrtel nazaj (A. Gričnik), Slapovi - Da spočijem se na tvoji rami (V. Bertok), Ansambel Vikend - Sin (M. Kocjančič), Eva Boto - Verjamem (I. Pirkovič). Zelo malo je skladb, ki so postale uspešne brez besedila, zato je potrebno spoštovati delo tekstopiscev in jih vzpodbujati, da še kdaj v prihodnje nastane kaj lepega izpod njihovih rok.

Pomembno bo tudi povezovanje s festivali, ker ti iz leta v leto umirajo in zato jim moramo tudi tekstopisci priskočiti na pomoč oz. s sodelovanjem peljati poslanstvo festivalov še naprej, saj so ti še vedno velika promocija za izvajalce in vzpodbuda za ustvarjanje novih skladb.

Ker je v zadnjih letih žal kar nekaj naših članov odšlo v večni pokoj, si nadejamo, da bi se naša družina tekstopiscev dopolnila z novimi člani, ki so se pripravljeni učiti, izpolnjevati in aktivno pristopiti k pisanju novih besedil. Za vstop med člane Društva pesnikov slovenske glasbe je potrebno izpolnjevati določene pogoje, ki jih po prejeti prijavnici preveri ustanovljena komisija znotraj društva. Čeprav je trenutno v društvu več tekstopiscev, ki pišejo samo narodno glasbo, bi bili veseli, če bi razširili ekipo, ki pišejo tudi ostale zvrsti slovenske glasbe.

V glavah je še mnogo stvari, ki bi se še lahko dale v začetni plan, ampak gremo korak po korak.

Naj živi slovenska glasba."

Nam je povedal Matej Trstenjak, ki smo mu čestitali tudi v etru radia Veseljak:

MATEJ TRSTENJAK - POGOVOR, JANJA IN MAJDA

DPSG - Srečanje ob 25. obletnici

DPSG - Srečanje ob 25. obletnici Foto: pr

Kje se nas sliši:

 • | 94.9 MHz | Ljubljana z okolico
 • | 95.5 MHz | Novo mesto z okolico
 • | 95.5 MHz | Celje z okolico
 • | 96.7 MHz | Sevnica (Posavje)
 • | 95.9 MHz | Brežice, Krško (Posavje)
 • | 88.7 MHz | Dobova, Bizeljsko

Kje smo vidni:

 • | SIOL | Kanal 660
 • | TELEMACH | Kanal 130
 • | AMIS | Kanal 423
 • | T-2 | Kanal 78
 • Večina ostalih kabelskih operaterjev
Radio veseljak logotip noga

Vse pravice pridržane © 2021